Skoči na glavno vsebino

Dan cerebralne paralize obeležili s pohodom

Svetovni dan cerebralne paralize vsako leto obeležujemo 6. oktobra. Značilna barva pa je zelena. V večini mest se na ta dan (ali dan prej) zvrstijo pohodi v zeleni barvi in z zelenimi baloni. Namen teh pohodov je ozaveščati javnost o tej bolezni in zagotoviti enake pravice in možnosti bolnikom s cerebralno paralizo, kot jih imajo bolniki z drugimi boleznimi. Pohoda smo se udeležili tudi mi.

Cerebralna paraliza (CP) ali možganska motorična prizadetost je medicinski izraz za okvaro možganov. Gre za skupek motenj, ki so posledica nepravilnosti v razvoju možganov ali motenj, ki nastanejo v delovanju možganov. Do CP pride pred rojstvom, med porodom ali v zgodnjem otroštvu. Bolezen je kronična in napredujoča okvara centralnega živčnega sistema. Posledica te okvare je telesna, umska, čustvena, največkrat tudi socialna prizadetost otroka. Razteza se na kontinuumu od lažje do težje oblike CP. Poleg vidnih znakov (telesna drža, motorika) so pridružene tudi druge motnje (npr. epilepsija; motnja v duševnem razvoju; motnje vida, sluha govora; oteženo učenje…).

Ločimo več oblik cerebralne paralize. Glede na lokacijo ločimo hemiplegijo (prizadeta je le ena stran telesa), diplegijo (prizadete sta obe nogi), triplegijo (prizadetost treh udov – obeh nog in ene roke) ter tetraplegijo (prizadetost vseh udov – obeh rok in obeh nog). Glede na značilne znake pri drži in koordinaciji pa ločimo: spastičnost (krčevitost mišic), atetozo (nehoteni, nekontrolirani gibi), ataksijo (motnja ravnotežja in nesigurna hoja) in mešano obliko (mešanica vseh značilnih znakov drugih oblik).

(Skupno 75 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost